15/5/2026
КОВАЧЕВИЋ ОТВОРИО КОНФЕРЕНЦИЈУ ARSUM 26: НИКШИЋ У ЦЕНТРУ МЕЂУНАРОДНЕ ПАЖЊЕ
Предсједник Општине Никшић Марко Ковачевић, отварајући међународну конференцију ARSUM 26, под називом „Култура у акцији: оснаживање градова, укључивање људи, мјерење утицаја“, казао је да је прва фаза цијелог овог пројекта допринијела томе да Никшић изазове пажњу на међународном нивоу освојивши титулу Европске престонице културе.
„Оснаживање града кроз културну акцију — управо је то идеја која је покренула цијелу причу. За разлику од претходних кандидата из Црне Горе који нијесу стигли до титуле, наш приступ је био другачији. Ушли смо у овај процес свјесни да неко мора побиједити, али да то не морамо бити ми. Циљ нам је био да кроз саму кандидатуру оснажимо заједницу и обогатимо културну понуду. Са таквим ставом, разочарање није било опција. На крају, постигли смо најбоље резултате и освојили титулу Европске престонице културе за 2030. годину. Највећи број људи који је желио да се укључи већ је дао свој допринос, а сви који нијесу — имају прилику да постану дио овог великог пројекта до 2030. године“, истакао је Ковачевић.
Он је нагласио да је једна од значајних новина мјерење утицаја — културометар, који је представљен и пред Европском комисијом када је Никшић бранио апликациону књигу.
„Културометар ће представити значај овог пројекта на локалном и државном нивоу у десетогодишњем периоду, пружајући јасну слику трансформације и промјене града кроз културну акцију. Планирамо да културометар учинимо видљивијим у самој заједници, како би постао један од будућих симбола града. Осим формалног дијела, урадили смо велике ствари. Морамо вјеровати у свој рад и нашу заједницу, али и знати да она не смије бити затворена. Управо зато смо развили концепт отвореног града — да се ослонимо на сопствене снаге, а останемо отворени према свијету. То је добитна комбинација, а овај симпозијум је наставак тог пута“, поручио је Ковачевић.
Пројектни менаџер Канцеларије Никшић — Европска престоница културе 2030. Мато Уљаревић оцијенио је да пројекат „Никшић — Европска престоница културе 2030.“ није важан само због саме титуле већ и због прилике да град дугорочно изгради озбиљну и одрживу културну стратегију.
„Много је важније да успоставимо дугорочне темеље — да 2030. година у ствари буде само одскочна даска за један дугорочни бенефит који може опредијелити овај град у правцу озбиљне културне политике“, навео је Уљаревић.
Конференција је одржана у ИПЦ „Технополис“, уз учешће стручњака из региона и Европе, а организовали су је Универзитет „Медитеран“ — Подгорица и Институт за науку, културу и умјетност, у партнерству са Канцеларијом Никшић — Европска престоница културе 2030.
Конференцији су присуствовали предсједница СО Никшић Милица Лалатовић Жижић, секретар за културу и медије Радисав Маројевић и директори културних институција.

Najnovije vijesti
МАРОЈЕВИЋ УРУЧИО ПРИЗНАЊА „ЛУЧАШИМА“ СРЕДЊЕ СТРУЧНЕ ШКОЛЕ
ИЗЛОЖБА СВИХ ПРИСТИГЛИХ РАДОВА ЗА ЊЕГОШЕВО СПОМЕН-ОБИЉЕЖЈЕ ОД 23. ЈУНА У ЈУ „МУЗЕЈИ И ГАЛЕРИЈЕ“ НИКШИЋ
КОВАЧЕВИЋ: ЗАЈЕДНИШТВО И СПОРТСКИ ДУХ ДО ЗЛАТА У ИТАЛИЈИ
СЈУТРА ДАН ЖАЛОСТИ У НИКШИЋУ
ИСПЛАЋЕНА ФИНАНСИЈСКА ПОДРШКА МАТУРАНТИМА У ИЗНОСУ ОД 100 ЕВРА
КОВАЧЕВИЋ УРУЧИО ПРИЗНАЊА НАЈБОЉИМ ОСНОВЦИМА
КОВАЧЕВИЋ УРУЧИО ПРИЗНАЊА „ЛУЧАШИМА“ МУЗИЧКЕ ШКОЛЕ
КОВАЧЕВИЋ УРУЧИО ПРИЗНАЊА ГИМНАЗИЈАЛЦИМА ДОБИТНИЦИМА ДИПЛОМЕ „ЛУЧА“
ОДАБРАНО НАЈБОЉЕ ИДЕЈНО РЈЕШЕЊЕ ЗА ИЗРАДУ СПОМЕН-ОБИЉЕЖЈА ПЕТРУ II ПЕТРОВИЋУ ЊЕГОШУ