7/7/2025
КОВАЧЕВИЋ: ИНИЦИРАЋУ РАЗГОВОРЕ СА ПРЕДСЈЕДНИЦИМА ОПШТИНА ПЉЕВАЉА, ПЛУЖИНА И РОЖАЈА О ПИТАЊУ УПРАВЉАЊА ЕЛЕКТРИЧНОМ ЕНЕРГИЈОМ, РУДАМА И ШУМАМА КОЈЕ СЕ ПРОИЗВОДЕ НА ТЕРИТОРИЈИ НАШИХ ОПШТИНА
Предсједник Општине Никшић Марко Ковачевић сматра да општине попут Никшића, Пљеваља, Плужина, Рожаја и других треба да заузму јасан став у питању управљања својим природним и економским ресурсима и планира да иницира разговоре о овом питању са својим колегама – предсједницима тих општина.
„Поучени иницијативама колега из приморских општина да је децентрализација европска тековина и да у том смислу треба распустити, односно укинути државна предузећа која руководе одређеним ресурсима, и да би, како сада ствари стоје, тих шест приморских општина требало у потпуности да преузму обалу Црне Горе, којом више не би газдовало државно предузеће Морско добро – иницираћу разговор предсједника општина Пљеваља, Плужина и Рожаја како бисмо и ми, као власници великих националних ресурса – рудника, хидропотенцијала, термоелектране и шума, такође тражили укидање државног предузећа ЕПЦГ и да се све власништво и управљање пренесе на наше општине.
Ми бисмо се свакако трудили да другим општинама у Црној Гори обезбиједимо редовну испоруку електричне енергије, као и других важних ресурса којима располажу наше општине. Оваква врста децентрализације не може важити само за један дио Црне Горе, а да слично не поступе и друге општине. Није никаква тајна да ће и Општина Зета децентрализацију спроводити тако што ће тражити да се укине предузеће Плантаже и тражити да се власништво над виноградима и подрумима пренесе на општинско власништво, те тражити укидање и пренос ингеренција над предузећем Аеродром 'Голубовци' и свакако НП 'Скадарско језеро'“, истакао је предсједник.
Ковачевић сматра да се децентрализација не може спроводити половично, односно под фирмом да једне општине имају то право, а друге не.
„Ако се приморске општине боре да Морско добро више не постоји и да они појединачно управљају обалом Црне Горе, и ако неко размишља у том правцу да им се то дозволи, онда треба да рачуна да наше општине треба да управљају ресурсима садашње Електропривреде Црне Горе, шумама, водама, рудним богатствима и другим ресурсима који припадају овим крајевима. Кроз непосредну контролу и управљање тим ресурсима грађани могу имати директну корист, а саму децентрализацију тога типа онда треба спроводити по ЕУ стандардима. Ово све саопштавам како бих показао да оваква врста децентрализације води ка дезинтеграцији Црне Горе, што сматрам да би довело до великих проблема када се налазимо у предворју Европске уније и када већ имамо зацртан рок 2028. године“, закључио је предсједник.
Najnovije vijesti
КОВАЧЕВИЋ И ЛАЛАТОВИЋ ЖИЖИЋ ЧЕСТИТАЛИ „ЗАХУМЉУ“ НА ВЕЛИКОМ УСПЈЕХУ У ТРЕБИЊУ
КОВАЧЕВИЋ ПОТПИСАО УГОВОРЕ СА ПРЕДУЗЕТНИЦАМА ЧИЈИ СУ ПРОЈЕКТИ ПОДРЖАНИ
КРУПАЦ СПРЕМАН ЗА ПОСЈЕТИОЦЕ
ЈАВНИ ПОЗИВ ЗА УЧЕШЋЕ У МЕНТОРСКОМ ПРОГРАМУ
КОВАЧЕВИЋ: ИНИЦИРАЋУ РАЗГОВОРЕ СА ПРЕДСЈЕДНИЦИМА ОПШТИНА ПЉЕВАЉА, ПЛУЖИНА И РОЖАЈА О ПИТАЊУ УПРАВЉАЊА ЕЛЕКТРИЧНОМ ЕНЕРГИЈОМ, РУДАМА И ШУМАМА КОЈЕ СЕ ПРОИЗВОДЕ НА ТЕРИТОРИЈИ НАШИХ ОПШТИНА
PROJEKAT SteelCityZen
ПОЧЕЛА ИСПЛАТА НАКНАДА ЗА ПОРОДИЦЕ СА ТРОЈЕ И ВИШЕ ДЈЕЦЕ ЗА МЈЕСЕЦ МАЈ
ПЕРУЋИЦА УРУЧИО ПРИЗНАЊА МАТУРАНТИМА СРЕДЊЕ ЕКОНОМСКО-УГОСТИТЕЉСКЕ ШКОЛЕ
КОВАЧЕВИЋ И МИЛАТОВИЋ ОТВОРИЛИ СТУДИО РТЦГ